Ako funguje klimatizácia 2. časť

výparník

Tu sa chladivo odparuje do plynu. Ventilátory vyfukujú vzduch z vášho domu cez výparníkové cievky obsahujúce chladivo. Keď sa to stane, chladivo absorbuje teplo a robí vzduch z vášho domáceho chladiča. Tento proces tiež odstraňuje vlhkosť a vlhkosť zo vzduchu. V centrálnej striedavej jednotke je výparník vo vnútri vášho domu.
kompresor

Ďalej po odparovaní chladiva prechádza do kompresora. V centrálnych jednotkách sa nachádza mimo vášho domova. Chladivo musí byť vrátené do kvapalného stavu, aby jednotka fungovala správne. Prvý krok v tomto procese sa deje vnútri kompresora, kde sa zvyšuje tlak a teplota chladiaceho plynu.
kondenzátor

Po kompresore sa horúci stlačený plyn presunie na kondenzátor v treťom kroku procesu. Odtiaľ sa chladiva ochladí a znova sa stáva kvapalinou a vráti sa do domu. Tento proces vytvára dodatočné teplo, ktoré klimatizácia odfiltruje von cez kondenzátorové cievky a ventilátor.
Rozširujúce zariadenie

Rozpínacie zariadenie hrá základnú, ale dôležitú úlohu. Reguluje tok chladiva do výparníka.

Zatiaľ čo existujú určité odchýlky v závislosti od typu príslušnej jednotky (napr. Nástenná alebo centrálna klimatizácia), všetky klimatizačné jednotky majú rovnaké základné časti a fungujú na rovnakom základnom systéme.
Pravidelná údržba záležitostí

Zatiaľ čo princípy, na ktorých funguje klimatizačné zariadenie, sú pomerne jednoduché, jednotka je stále strojom, ktorý vyžaduje bežnú starostlivosť a údržbu, aby sa predišlo poruchám. Existujú základné kontroly, ktoré môžete vykonať sami, ako je napríklad výmena filtra zariadenia a uistenie, že vaša vonkajšia jednotka sedí na úrovni, neobsahuje úlomky, má okolo neho aspoň dve stopy a má správnu izoláciu okolo línií chladiaceho média.

Napriek tomu sú chvíle, kedy sa platí, aby sa profesionáli pozreli na veci. Samozrejme, ak zapnete jednotku a budete počuť zvláštny hluk, alebo si všimnete, že vaše izby nie sú správne chladené, je určite čas zavolať odborníkovi. Môžete si vybrať, či majú odborníci v oblasti klimatizácie každoročne kontrolovať vašu jednotku, zvyčajne raz na jar a raz na jeseň, aby ste zaistili správnu funkčnosť a úroveň chladiaceho média.

Napriek vašim najlepším snahám sa tomu vyhnúť, môže nastať aj čas, kedy vaša klimatizácia pôsobí.