Je čas na výmenu klimatizácie: toto sú najčastejšie znaky

Klimatizácia poskytuje komfortný chladný vzduch po celý rok. Ale v lete je potrebné zmierňovať teplo. Možno už máte nainštalovanú klimatizáciu, ale po všetkých tých rokoch, kedy váš domov mal túto jednotku, je stále v najlepšej prevádzke? Možno je čas na výmenu klimatizácie. Tu sú niektoré znaky, na ktoré si musíte dávať pozor.

Viac ako 10 rokov prevádzky

Ak má vaša klimatizácia viac ako 10 rokov, je čas na výmenu.  Investícia do energeticky úsporčných jednotiek môže vášmu domovu ušetriť až 20 percent na nákladoch, alebo účtoch za energie.

Vysoké náklady na energiu, alebo príliš veľa opráv

Neefektívne a zastarané klimatizačné jednotky pracujú s väčším množstvom elektrickej energie ako novšie jednotky, ktoré podporujú úspory elektrickej energie a aktualizovanejšiu technológiu. Ak zistíte, že sa váš účet za elektrinu zvýšil, vaša jednotka potrebuje časté opravy alebo má skóre domácej energetickej hodnoty pod päť, vaša klimatizačná jednotka je neefektívna a náklady sú stále drahšie v porovnaní s investíciami do nového energeticky účinného.

 Zdravotné riziká

Staršie jednotky tiež prinášajú zdravotné riziká, ktoré vás môžu stáť viac za lekárske výdavky. Zhromažďujú sa roky nečistôt, prachu, iných znečisťujúcich látok a dokonca aj kožušinových častíc z domácich miláčikov. Nielenže sa upcháva a poškodzuje vašu jednotku striedavého prúdu, ale tiež sa stáva nebezpečným pre zdravie, ak sa akumuluje dlhšiu dobu.

 Tieto znečisťujúce látky môžu spôsobiť znečistenie vzduchu, ktorý prechádza klimatizačným systémom. To spôsobuje problémy s dýchaním a iné dýchacie ťažkosti a rozširuje stopy baktérií a húb. Podľa EPA môže byť jednotka taká špinavá, že vzduch z vášho chladiaceho systému môže byť pri dýchaní nebezpečnejší ako vonkajší vzduch.

 Ak otvoríte klimatizačnú jednotku a zistíte, že sú jej filtre opotrebované a plné znečisťujúcich látok a zvyšok jej systému je znečistený, je to znak nahromadenej špiny a opotrebenia, ktoré sú bežné v starých jednotkách. Ak udržiavacie čistenie nečistoty stále úplne neodstráni, môže to znamenať, že vo vnútri je viac zakorenených nečistôt, čo môže byť nebezpečné pre vaše zdravie.

 Ak vaša klimatizačná jednotka vykazuje známky starnutia a neefektívnosti, je v najlepšom zdravotnom a finančnom záujme, aby ste ju vymenili. Týmto spôsobom sa vyhnete dodatočným nákladom a rizikám, ktoré so sebou prináša starý, neúčinný chladiaci systém. Dosiahnite najlepší možný výsledok pri chladení vášho domu tento rok v lete s AC jednotkou, ktorá spĺňa vyššie a aktualizované štandardy kvality a účinnosti.