Kúrenie v dome

Na to, aby bol dobre navrhnutý dom pohodlný, je potrebná málo energie. Vhodná izolácia, ktorá je dôležitá pre pohodlný dom, v kombinácii s pasívnym solárnym systémom a budovou odolnou proti prievanu, môže vytvárať nízke alebo dokonca žiadne energetické požiadavky na vykurovanie a chladenie. Vysoko efektívne domy bez prívodu tepla alebo chladenia sú možné vo väčšine Austrálie.

Dokonca aj pre existujúce domovy existuje mnoho spôsobov, ako znížiť účty za energie, zvýšiť pohodlie a pomôcť životnému prostrediu.

Spotreba energie v domácnosti

 

Nikdy nepoužívajte mechanické vykurovanie a chladenie ako náhradu za dobrý dizajn. V prípade existujúcich domov však môže byť inštalácia vysoko účinných technológií vykurovania a chladenia so zlepšeniami budov a zmenou správania lacnejšími možnosťami na zníženie emisií skleníkových plynov a emisií skleníkových plynov ako pri veľkých renováciách domov.

Vaše peniaze sú lepšie investované do energeticky efektívnej budovy, ako sú vynaložené na vykurovanie a chladenie.

Pri 40% spotreby energie v domácnostiach sú vykurovanie a chladenie spolu najväčším spotrebiteľom energie . Keďže však väčšina domáceho vykurovania využíva plyn, vykurovanie je zodpovedné za nižší podiel účtov za energiu a emisie skleníkových plynov, ako naznačuje jeho podiel na spotrebe energie.

kúrenie

Na zvýšenie komfortu a zníženie potreby vykurovania používajte pasívne princípy návrhu. Izolujte strechu, steny a podlahu, uzatvárajte prievan, nechajte v zimnom slnku a v noci nakreslite závesy. Zóny existujúceho alebo nového domova a vykurovanie iba miestností, ktoré používate; používajte dvierka na zabránenie úniku tepla do nepoužívaných miestností

 

Dve hlavné typy vykurovania sú žiarivé a konvekčné.

 

Sálavé ohrievače prevažne ohrievajú ľudí a predmety priamym žiarením tepla. Konvekčné ohrievače zohrejú a cirkulujú vzduch v miestnosti.

Iné formy vykurovania, napríklad podlahové kúrenie, tiež tepla vedením priamym kontaktom.

 

Rôzne formy vykurovania sú najlepšie za rôznych okolností:

 

Vo väčších miestnostiach s vysokými stropmi je najlepšia kombinácia sálavého a konvekčného vykurovania.

V malých miestnostiach je účinné konvekčné vykurovanie.

Vo väčších zahnutých miestnostiach alebo kúpeľniach funguje sálavé vykurovanie najlepšie.

Schéma miestnosti v dome. Ohrievač na vnútornej stene vytvára teplý vzduch, ktorý sa tiahne po celej miestnosti a preteká cez opačnú stenu okolo okienka, na ktorom sa na okne vytvára kondenzácia a cez okno sa stratí teplo. Vzduch pokračuje v chladení a pád prúdi dole a na podlahu ako chladný prievan. Osoba sediaca v strede miestnosti stráca teplo tela smerom k oknu.

 

Ohrievače vytvárajú pohyb vzduchu, pretože horúci vzduch stúpa a potom klesá, keď sa ochladzuje.

 

Všetky ohrievače vytvárajú pohyb vzduchu, pretože horúci vzduch stúpa z ohrievača na strop. Pri kontakte s oknami a zle izolovanými stenami a stropmi sa chladí vzduch. Chladený vzduch padá a je nasatý späť pozdĺž podlahy k ohrievaču.

 

Sedenie v koncepte vytvorené pohybom vzduchu môže spôsobiť, že sa budete cítiť oveľa chladnejšie. Minimalizujte prievany z okien a používajte ťažké záclony s priľnavými podložkami alebo inými spôsobmi, ako zabrániť prúdeniu vzduchu cez medzery na hornej a bočnej strane okenných krytín, aby ste zastavili konvekciu a sálavé tepelné straty. Vždy berte do úvahy vhodné oblečenie, aby ste zostali v teple a znížili účinky konceptov. Umiestnite svoj nábytok tak, aby sa odklonil alebo aby sa predišlo prievanom.

Prvým z nich je zle umiestnený ohrievač v rohu oproti dverám, ktorý umožňuje chladnému vzduchu prúdiť do miestnosti z dverí. Druhý je lepšie umiestnený ohrievač, v rohu vedľa dverí, takže teplo vyžaruje do miestnosti a vychádza chladný vzduch z dverí pred tým, ako vyplní miestnosť.

Umiestite ohrievač a nábytok, aby sa odklonili a vyhli sa prievanom.

Výber správnej veľkosti ohrievača (a chladiča) je veľmi dôležitý. Neinštalujte príliš veľký ohrievač, pretože stratíte peniaze za nákup väčšieho vykurovacieho telesa, než potrebujete, a stratíte energiu / peniaze pri jeho prevádzke. Odborné poradenstvo vám pomôže uistiť sa, že vyberáte správne nastavený ohrievač.

Ústredné kúrenie

Ústredné vykurovanie zvyčajne využíva viac energie ako vykurovanie priestoru, pretože väčšina domu má tendenciu sa zahrievať. Energeticky efektívny dom s ústredným kúrením však môže využívať menej energie ako neefektívny dom s vykurovaním priestoru. K dispozícii je niekoľko typov ústredného kúrenia.