Aby ste boli pohodlní, budovy vyžadujú určitú formu chladenia v určitom čase roka. Existuje mnoho spôsobov, ako môžete navrhnúť alebo upraviť svoj dom s cieľom dosiahnuť pohodlie prostredníctvom pasívneho (nemechanického) chladenia, ako aj hybridných prístupov využívajúcich mechanické chladiace systémy.
Najvhodnejšie stratégie pasívneho chladenia pre vašu domácnosť - vrátane orientácie, vetrania, okien, tieňov, izolácie a tepelnej hmoty - sú určené klimatickými podmienkami, takže najprv identifikujte klimatickú zónu.
Rovnováha medzi letným chladením a zimným vykurovaním by mala byť upravená pre podnebie pomocou vhodného pasívneho dizajnu. Tropické budovy s klimatickými podmienkami, ktoré vyžadujú ročné tieňovanie a podliehajú veľmi odlišným princípom pasívneho chladenia, sú popísané nižšie.
Teplotné vlny môžu ovplyvniť veľké regióny súčasne, čo spôsobuje, že kombinovaný dopyt po chladiacej energii pre domácnosti bude "na vrchole" niekoľko dní alebo týždňov každý rok kvôli zvýšenému používaniu klimatizácie alebo tepelných čerpadiel na chladenie počas týchto období. Avšak pri starostlivom návrhu pasívneho chladenia môžeme oddialiť alebo odstrániť tento špičkový dopyt.
Čo je pasívne chladenie?
Pasívne chladenie je najmenej nákladným prostriedkom na chladenie domu z hľadiska finančných aj environmentálnych. Niektoré úrovne pasívneho chladenia sa vyžadujú v každom podnebí.
Keďže požiadavky na chladenie sú dané klimatickými podmienkami, vyžadujú sa výrazne odlišné prístupy k pasívnemu chladeniu pre:
horúce vlhké podnebie (zóna 1), kde nie je potrebné vykurovanie
mierne a teplé podnebie (zóny 2-6), kde sa vyžaduje vykurovanie aj chladenie
chladné a chladné podnebie (zóny 7-8), kde sú potreby vykurovania dôležitejšie.
Faktory ovplyvňujúce pohodlie pre ľudí (tepelné pohodlie pre človeka) sú načrtnuté v návrhu o klíme a zahŕňajú aj fyziologické a psychologické faktory.
Ak chcete byť efektívni, pasívne chladenie musí ochladiť budovu i ľudí v ňom.
Odparovanie potu je najefektívnejším procesom fyziologického chladenia. Vyžaduje to pohyb vzduchu a mierne až nízku vlhkosť (menej ako 60%).
Sálavé tepelné straty sú tiež dôležité, fyziologicky i psychologicky. Zahŕňa priame žiarenie na chladnejšie povrchy.
Vodivosť prispieva k obom typom komfortu a zahŕňa kontakt tela s chladiacimi povrchmi. Je to najúčinnejšie, keď sú ľudia sedaví (napríklad spí na vodnom lôžku).
Chladenie budov
Účinnosť zateplenia budovy sa môže maximalizovať mnohými spôsobmi, aby sa minimalizoval tepelný prírastok:
tienenie okien, stien a striech z priameho slnečného žiarenia
používajte svetlejšie farebné strechy na odrážanie tepla
pomocou izolácie a nárazníkových zón, aby sa minimalizovali vedené a vyžarované tepelné zisky
selektívne alebo obmedzené využitie tepelnej hmoty, aby sa zabránilo ukladaniu denného tepelného zisku.
Ak chcete maximalizovať tepelné straty, použite nasledujúce prírodné zdroje chladenia:
pohyb vzduchu
chladný vánok
vyparovanie
uzemnenie
odrazom žiarenia.
Chladiace zdroje
Zdroje pasívneho chladenia sú rôznorodejšie a komplexnejšie než pasívne vykurovanie, ktoré pochádza z jedného predvídateľného zdroja - slnečného žiarenia.
Na zabezpečenie primeraného pohodlia chladenia vo väčšine austrálskych klimatických pásiem sa vyžadujú rôzne kombinácie inovatívnej konštrukcie obálok, pohyb vzduchu, odparovanie chladenia, zemné tepelné množstvo, voľba životného štýlu a aklimatizácia. Dodatočné mechanické chladenie sa môže vyžadovať v horúcom vlhkom prostredí av extrémnych podmienkach v mnohých klimatických podmienkach, najmä ak zmena klímy vedie k vyšším teplotám počas dňa a cez noc.