Pohyb vzduchu

Pohyb vzduchu je najdôležitejším prvkom pasívneho chladenia. Ľudia ochladzujú tým, že zvyšujú odparovanie a vyžadujú tak záchyt vánku, ako aj fanúšikov na zálohovanie za stáleho stavu.

Chladí aj budovy tým, že prenáša teplo z budovy ako ohrievaný vzduch a nahradí ho chladiacim vonkajším vzduchom. Pohyblivý vzduch tiež prenáša teplo do mechanických chladiacich systémov, kde sa odvádza tepelnými čerpadlami a recirkuluje. To si vyžaduje dobre navrhnuté otvory (okná, dvere a vetracie otvory) a neobmedzené chodníky.

Vo všetkých klimatických podmienkach je pohyb vzduchu užitočný na chladenie ľudí, ale môže byť menej účinný počas období vysokej vlhkosti. Rýchlosť vzduchu 0,5 m / s zodpovedá poklesu teploty o 3 ° C pri relatívnej vlhkosti 50%. Jedná sa o jednorazový fyziologický chladiaci účinok, ktorý je výsledkom tepla odoberaného z tela na odparovanie potu. Pohyb vzduchu vystavuje pokožku sušičovi vzduchu. Zvýšené rýchlosti vzduchu nezvyšujú chladenie pri nižšej relatívnej vlhkosti, ale rýchlosť vzduchu až do 1,0 m / s môže zvýšiť odparovanie pri vyššej vlhkosti vzduchu. Rýchlosti vzduchu nad 1,0 m / s zvyčajne spôsobujú nepríjemné pocity.

Chladivý vánok

V prípade, že podnebie poskytuje chladenie, maximálnym prietokom v domácnosti, keď sa vyžaduje chladenie, je základnou súčasťou pasívnej konštrukcie. Na rozdiel od chladného nočného vzduchu sa tieto vánky vyskytujú skôr v neskorých popoludňajších hodinách alebo v skorých večerných hodinách, keď požiadavky na chladenie zvyčajne vrcholia.

Chladivý vánok funguje najlepšie v úzkych alebo otvorených rozloženiach a spolieha sa na rozdiely v tlaku vzduchu spôsobené vetrom alebo vánkom. Sú menej účinné v:

budovy s hlbokými pôdorysmi alebo jednotlivé malé miestnosti

dlhé obdobia s vysokou vonkajšou teplotou (priame alebo vedené tepelné zisky nad 35-40 wattov na meter štvorcový (W / m2)

miesta s vysokým hlukom, bezpečnostným rizikom alebo zlou vonkajšou kvalitou ovzdušia, kde by okná mohlo byť potrebné zatvoriť.

 

Chladný nočný vzduch

Chladný nočný vzduch je spoľahlivým zdrojom chladenia v oblastiach, kde je chladný vánok obmedzený a denné teplotné rozsahy obvykle prekračujú 6-8 ° C. Horúci vzduch vychádzajúci z tepelnej hmoty stavebnej textílie je nahradený chladiacim nočným vzduchom, ktorý je skreslený vnútornými a vonkajšími teplotnými rozdielmi skôr ako vánok. Dvojité zavesenie okien je ideálne pre tento účel. Ďalšie chladenie možno získať zahrnutím celých domácich ventilátorov (pozri nižšie).

 

Konvekčný pohyb vzduchu

Pravidlo konvekcie: teplý vzduch stúpa a chladný vzduch padá.

 

Vetranie zásobníka alebo konvekčný pohyb vzduchu závisí od zvýšenej vztlak teplej vody, ktorá stúpa kvôli úniku budovy cez výstupy s vysokou úrovňou, v chladnom nočnom vzduchu alebo v chladnejšom dennom vzduchu z tienených vonkajších oblastí (na juh) alebo odparovacích chladiacich vodných nádrží a fontány.

Prierez domov, z ktorého je nasávaný studený vzduch zo stinnej záhradnej oblasti. Teplý vzduch stúpa do druhého poschodia domu, kde sú vyťahované vysoké okná alebo vetracie otvory.

Konvekcia spôsobuje nárast teplého vzduchu, vťahuje chladný vzduch.

Konvekčný pohyb vzduchu zlepšuje krížové vetranie a prekonáva mnoho obmedzení nespoľahlivého chladiaceho vánku. Dokonca aj keď nie je žiadny vánok, konvekcia umožňuje teplo opustiť budovu pomocou okien, strešných ventilátorov a odvzdušnených hrebeňov, odkvapov, štítov a stropov.

Konvekcia vytvára pohyb vzduchu schopný ochladzovať budovu, ale zvyčajne nemá dostatočnú rýchlosť vzduchu na chladenie ľudí.