Používajte klimatizáciu, aby ste zlepšili kvalitu vzduchu v interiéri

Všetci potrebujeme čerstvý vzduch! Keďže väčšina ľudí trávi viac ako 80% svojho času v interiéri, nemožno zdôrazniť význam dobrej kvality vzduchu v interiéri. Dôvodom je, že dobrá kvalita vzduchu v miestnosti ovplyvní nielen úroveň pohodlia, ale aj vaše zdravie.

Bohužiaľ, väčšina vzduchu v mnohých budovách je plná znečisťujúcich látok, ako sú plyn, chemikálie, použitý dym a spaľovacie plyny, ako je oxid uhoľnatý a oxid dusičitý. To všetko môže spôsobiť, že miestnosť bude veľmi nepríjemná. Môže tiež ovplyvniť zdravie ľudí v miestnosti tým, že spôsobuje bolesti hlavy, únavu, nevoľnosť, závraty a podráždenie očí, dýchavičnosť, alergické reakcie a vážne ochorenia, ako sú napr. ako astma. V extrémnych prípadoch môžu spaliny, ako napríklad oxid uhoľnatý, viesť k úmrtiu.

Všetky tieto problémy by mali posilniť vaše presvedčenie o zlepšení kvality vzduchu vo vašej domácnosti. Jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako to dosiahnuť, je inštalácia klimatizácie. Nasleduje prehľad toho, ako funguje vysokokvalitná klimatizácia a čo môžete urobiť pre zaistenie lepšej kvality ovzdušia počas celého roka:

 Prečo potrebujete klimatizáciu?

Klimatizácia znamená vetranie. Je to proces výmeny alebo výmeny vzduchu v budove čerstvejším vzduchom zvonku. Proces vetrania zahŕňa doplňovanie kyslíka, reguláciu teploty, ako aj odstraňovanie zápachov, vlhkosti, dymu, prachu, znečisťujúcich látok, oxidu uhličitého a vzduchom prenášaných baktérií. Klimatizácia môže pomôcť odstrániť všetky nepríjemné pachy a vlhkosť z miestnosti. Okrem výmeny vzduchu zlej kvality vzduchom lepšej kvality pomáha systém tiež cirkulácii vzduchu v miestnosti. Pomáha to predchádzať stagnácii vzduchu v budove.

 Ako funguje klimatizácia?

Prvým procesom pri vetraní je filtrácia a čistenie vzduchu. Vonkajší vzduch prechádza cez filtre, ktoré odstraňujú nečistoty, ktoré by sa nemali vdychovať. Tento filtrovaný vzduch sa použije na vetranie, ako aj na vykurovanie a chladenie domácnosti. 

Čerstvý a čistý vzduch sa potom zavádza do miestnosti, aby sa znečistený vzduch zriedil alebo úplne nahradil. Niektoré klimatizácie majú mechanické výfukové plyny, ktoré môžu účinne znižovať vlhkosť a zápach. Klimatizácia cirkuluje tiež čistý vzduch v miestnosti alebo budove, aby sa zabezpečilo zlepšenie kvality vzduchu v interiéri. 

Inštalácia a údržba klimatizácie

Pred inštaláciou alebo výmenou klimatizácie je dôležité poradiť sa s odborným servisným technikom. Je to preto, že technik je oboznámený s najlepším ventilačným systémom pre vaše konkrétne potreby. Napríklad, ak vlastníte bar alebo reštauráciu, budete potrebovať silnejší ventilačný systém, ktorý dokáže zbaviť sa rôznych zápachov. Verejné kúpeľne môžu tiež potrebovať ventilačné systémy, ktoré majú silnejší mechanický výfuk, ktorý eliminuje všetky pachy. Ak žijete vo vlhkom prostredí, budete potrebovať ventilačný systém, ktorý má viac energie, aby mohol účinne odstrániť prebytočnú vlhkosť zo vzduchu. Kvalifikovaný technik zabezpečí, aby nainštalovaný vzduchotechnický systém bol dokonale vhodný pre váš domov.