Pravidelný servis a čistenie klimatizácie

Je dôležité udržiavať pravidelný režim čistenia našej klimatizácie. To pomáha jednotke poskytovať kvalitnejšiu prácu, pracovať lepšie a tiež vyzerá esteticky čisto. Toto je známe takmer všetkým vlastníkom klimatizácie.

Čo však nevieme, je, že rovnako dôležité je pravidelné čistenie jednotky, rovnako dôležité je naplánovať si pravidelnú údržbu klimatizácie.

Viete, ako často naozaj potrebujete opraviť svoju klimatizačnú jednotku?

Odporúča sa chodiť na údržbu a servis aspoň raz ročne. Ak sa však jednotka používa pravidelne a vydrží takmer 24 hodín pracovného zaťaženia, musíte si každých 6 mesiacov naplánovať údržbu.

Existuje niekoľko vecí, ktoré sa môžu pokaziť na jednotke striedavého prúdu a niekedy sa príznaky nesprávnej jednotky prejavia ani spočiatku. Niektoré bežné príznaky, ktoré by mohli naznačovať, že vaše zariadenie potrebuje pohotovostnú údržbu, sú však nasledujúce

  • Únik vody

 

  • Teplý vzduch

 

  • Hlasný klepotavý zvuk

 

  • Prehriatie.

 

Možno budete chcieť vyčistiť kompresor a kondenzátor vašej klimatizácie napriek tomu, že ste sa obrátili na odbornú údržbu. Môžete to urobiť tak, že umiestnite kompresor, ktorý sa nachádza vonku, a skontrolujte, či nevykazuje chyby alebo nesprávne umiestnenia.

Výparník, dúchadlo a vzduchový filter vo vnútri klimatizácie sú komponenty, ktoré môžete sami vyčistiť a udržiavať. Čistenie filtra výparníka pomáha lepšiemu prúdeniu vzduchu a tiež eliminuje akékoľvek rušivé zvuky. Ak nemáte čas pravidelne čistiť vzduchový filter, urobte si miesto, aby ste ho každých šesť mesiacov aspoň vymenili za nový.

Aj keď existujú základné opravy, ktoré môžete vykonať sami, aby ste vyriešili bežný problém, a jednoduché úlohy údržby, ktoré môžete urobiť sami, mali by ste vedieť ešte jednu vec.

Klimatizačné jednotky sú dosť drahé a je preto lepšie, ak servis klimatizácie vykoná odborník.