Prečo nie je väčšia klimatizácia vždy lepšia

Klimatizácia je jedným z najobľúbenejších spotrebičov pre majiteľov nových domov. V minulosti bola klimatizácia považovaná za luxus, dnes je samozrejmou súčasťou domácností.

Rast predaja klimatizačných zariadení na svete je jedným z hlavných hnacích motorov svetového dopytu po elektrickej energii.

Potrebujem väčšiu klimatizáciu?

Väčšina majiteľov domov verí, že väčšia klimatizácia sa rovná lepšej klimatizácii. Vo väčšine prípadov to tak nie je. Kúpa väčšej klimatizačnej jednotky je drahá a jednotka je v prevádzke.

Ako už viete, čím väčšia je jednotka, tým viac energie. Klimatizácia spotrebuje viac energie ako štandardná jednotka. Ak máte malý domček a kúpite si väčšiu klimatizačnú jednotku, náklady na verejné služby budú vysoké.

V malom dome nebude veľká klimatizácia pracovať príliš efektívne. Dôvodom je to, že do vášho domu bude pumpovať chladnejší vzduch, ako štandardná jednotka. V takom prípade dosiahne váš domov nastavenú teplotu v minútach.

Keď sa to stane, vaša klimatizácia sa vypne. Cyklus zapínania a vypínania spôsobuje problémy s vlhkosťou, ktoré vedú k miestam, kde sa vytvára vlhký vzduch.

Aké faktory by som mal zvážiť pri nákupe správnej klimatizačnej jednotky?

Pri nákupe lepšej klimatizácie musíte vziať do úvahy niekoľko faktorov. V tomto procese je múdre zavolať profesionálneho technika na klimatizácie. Začne výpočtom zaťaženia.

Aby získal správnu hodnotu, zváži tieto faktory:

Typ okna

Lokálne počasie

Veľkosť vášho domu

Počet obyvateľov

V garáži, podkroví a stenách je prítomnosť izolácie

Hodnota R izolácie

Prítomnosť tieňa zo stromov alebo kríkov

Typ nadácie

Farba a typ strechy 

Prečo je dimenzovanie vášho domu dôležité?

Pre začiatočníkov vám to pomôže kúpiť tú správnu klimatizáciu pre váš domov. Ak je váš domov malý, nemusíte kupovať väčšiu jednotku striedavého prúdu, pretože je drahé kúpiť a prevádzkovať. Taktiež neodstráni latentné teplo vo vašej domácnosti a zanechá pocit plesnivosti. 

Veľkostou vášho domu získate úspory na správnej jednotke a na nákladoch na energiu. Zaistíte tiež efektívnosť systému. 

Väčšia klimatizácia nie je vždy lepšia

Ak si chcete v lete nechať svoj domov chladný a zvýšiť energetickú účinnosť, zakúpte si tú správnu klimatizáciu. Nákup väčšej jednotky pre malý dom neudrží váš domov chladnejší. V skutočnosti to, čo nakoniec skončí, je účet za vysokú energiu a vlhký domov.