Rôzne typy klimatizačných zariadení

Ak nie je možné dosiahnuť tepelnú pohodu s pasívnym dizajnom, ventilátorom alebo odparovaním, zvážte klimatizáciu.

Klimatizácia môže poskytnúť vyšší stupeň pohodlia v každom podnebí. Spotrebuje však viac energie a vytvára viac skleníkových plynov ako ventilátory a efektívne chladiace systémy s odparovaním, pokiaľ budova a klimatizácia nie sú veľmi energeticky účinné.

Pre efektívnu klimatizáciu by mal byť dom alebo miestnosť utesnený a vysoko izolovaný s objemovou a reflexnou izoláciou.

Náklady na nákup sa líšia v závislosti od veľkosti a typu klimatizačného zariadenia a efektívnosť sa medzi jednotlivými jednotkami a modelmi značne líši.

Vyberte si najúčinnejší model správnej veľkosti pre klimatizáciu.

Systémy používajúce invertorovú technológiu a pokročilý dizajn môžu vykazovať úspory energie až o 40% nad štandardnými jednotkami.

Vždy si vyberte najvhodnejší model pre vašu aplikáciu.

Klimatizácie sú k dispozícii ako prenosné, stenové, okenné, multi split a potrubné systémy. Pevné systémy musia inštalovať autorizovaný chladiaci mechanik / elektrikár.

Zabezpečte, aby bol váš klimatizačný prístroj správne dimenzovaný tým, že odborník vypočíta chladiacu záťaž pred zakúpením.

Prenosné klimatizačné jednotky

Prenosné rozdeľovače pozostávajú zo samostatných vnútorných a vonkajších komponentov, ktoré sú spojené pružnou hadicou prechádzajúcou čiastočne otvoreným oknom alebo dverami. Zapoja sa do štandardnej elektrickej zásuvky a vo všeobecnosti nie je tak efektívna ako ostatné typy klimatizačných zariadení, ale je vhodná pre malé miestnosti až do výšky 20 m2. Vždy skontrolujte Energetický ratingový štítok.

Prenosné jednokanálové jednotky pozostávajú z jedinej vnútornej jednotky, ktorá sa môže nachádzať na valcoch a potrubia na odvádzanie kondenzátorového vzduchu von zvyčajne cez okno. Tieto typy prenosných klimatizačných jednotiek sú menej účinné ako prenosné rozdeľovače a v súčasnosti sa nevyžaduje, aby mali označenie energetickej klasifikácie.

Prenosná samostatne stojaca klimatizačná jednotka je zapojená do nástennej elektrickej zásuvky a flexibilný plastový potrubný kanál pripojený k jednotke prechádza cez rovnakú stenu.

Prenosné klimatizácie nie sú také účinné ako moderné pevné systémy.

Prenosné jednokanálové jednotky odvádzajú vzduch z miestnosti a odsávajú horúci vzduch z okna. Zásuvka sa často tesne neuzatvára a do miestnosti sa môže dostať teplo. Jednotky odoberajú vzduch z iných miestností v dome, pretože odvzdušňujú vzduch, zvyčajne ho vykurujú a nepracujú dobre vo veľkých miestnostiach. Dávajte pozor, aby ste vyprázdnili vodu, ktorá kondenzuje alebo nefungujú efektívne.

 

Prostredníctvom nástenných / okenných jednotiek

Prostredníctvom nástenných / okenných jednotiek sú umiestnené do existujúceho vonkajšieho okna alebo do otvoru vytvoreného vo vonkajšej stene. Menšie jednotky môžu používať štandardnú elektrickú zásuvku, ale väčšie jednotky môžu potrebovať inštalovaný vyhradený elektrický obvod.

Sú vhodné pre jednoposteľové izby až do výšky 50m2, ale sú všeobecne menej účinné ako pevné rozdelené systémy.

Rozdelená systémová jednotka môže byť vzdialená od vonkajšieho kompresora.

 

Multi split systémy

Pevné split systémy, najmä tie, ktoré používajú invertorovú technológiu, sú vo všeobecnosti najúčinnejšie domáce klimatizačné zariadenia. Vnútorná jednotka na stenu alebo podlahu môže byť vzdialená až 15 metrov od vonkajšieho kompresora.

Multi-split systémy majú viac ako jednu vnútornú jednotku odvádzajúcu vonkajší kompresor.

 

Potrubné jednotky

Odvodené klimatizačné jednotky chladia veľké plochy alebo celý dom.

Kanály musia byť dobre izolované aspoň na R1.5 a spoje musia byť utesnené, aby sa zabránilo kondenzácii a úniku. Strecha by mala mať inštalovanú odrazovú fóliu a mala by byť odvzdušnená, aby rozptýlila horúci vzduch.

Zónové systémy chladia len obývané priestory a umožňujú rôzne úpravy v obývaných a spacích priestoroch.