Tipy na udržanie príjemne klímy v domácnosti aj počas horúcich dní

Udržať pohodlie počas teplých dní bez použitia klimatizácie je zložité. Existuje však niekoľko šikovných tipov, ktoré vám pomôžu ochladiť interiér aj počas teplých dní. 

Udržujte pohodlie a ... 

  1. Udržujte žalúzie zatvorené.

Ako jednoduché sa to môže zdať, až 30 percent nežiaduceho tepla pochádza z vašich okien a použitie záclon a podobne môže ušetriť až 7 percent na účtoch a nižších vnútorných teplotách. Inými slovami, zatváranie žalúzií v podstate bráni tomu, aby sa váš dom stal miniatúrnym skleníkom, čo je obzvlášť prípad okien smerujúcich na juh a západ. 

  1. Ešte lepšie, investujte do závesov.

Zatemňovacie závesy blokujú slnečné svetlo, prirodzene izolujú miestnosti, v ktorých sú inštalované.

  1. Buďte chytrý okolo svojich dverí.

Uzavretím nepoužívaných miest zabránite prenikaniu chladného vzduchu z týchto priestorov počas najhorúcejšej časti dňa.

  1. Nastavte stropné ventilátory tak, aby sa otáčali proti smeru hodinových ručičiek.

Musíte si uvedomiť, že váš stropný ventilátor je potrebné upravovať sezónne. Nastavte ho, aby v lete bežali proti smeru hodinových ručičiek s vyššou rýchlosťou, prúdenie ventilátora vytvorí efekt chladného vetru, ktorý vás a vašim hosťom bude poskytovať chladnejší vzduch.

  1. Zamerajte sa na teplotu v tele, nie na dom.

Ak tvoji predkovia prežili bez klimatizácie, tak to dokážeš aj ty. Od popíjania chutných ľadových nápojov až po aplikáciu studenej tkaniny na silno zaťažené miesta, ako je krk a zápästia, ochladzovanie sa zvnútra nie je zlý nápad. Ďalšími trikmi sú inteligentné možnosti výberu oblečenia. Tiež skúste udržať misu studenej vody na posteli a ponorte nohy, ak sa budete cítiť teplo uprostred noci.

 Nechajte nočný vzduch.

Počas letných mesiacov môžu teploty v noci klesať. Využite čo najviac výhodu týchto osviežujúcich hodín otvorením okien predtým, než idete do postele. Môžete dokonca vytvoriť aerodynamický tunel strategickým nastavením svojich ventilátorov, aby ste si vynútili perfektný kríž.

  1. Vymeňte žiarovky.

Ak ste niekedy potrebovali motiváciu na výmenu žiaroviek za úsporné, tak teraz je ten správny čas.

Žiarovky vyžarujú asi 90 percent svojej energie v teple, a tak ich výmena za úsporné  urobí rozdiela v ochladzovaní vášho domova.